Mateřská dovolená je někdy složitá

Kdo už má aspoň jednu mateřskou nebo rodičovskou dovolenou za sebou tak, ví, že jsou chvíle, kdy se maminka cítí se svým malým potomkem šťastná a neměnila by za nic na světě. Ale vždy přijdou i chvíle, kdy se myslíte, že jste úplně k ničemu. Nic nestíháte, nevyspíte se ve dne ani v noci, protože váš drobeček potřebuje péči 24 hodin denně, vaše ratolest si vlastně dělá co chce a vy to nedokážete svým přístupem k němu ovlivnit atd.

Existuje samozřejmě několik rad, které můžete vyzkoušet, a třeba vám „život na mateřské“ přijde důležitější než dosud.
 
1)      Hned na začátku je potřeba si uvědomit, že opravdu nikdo není dokonalý. Musíte si připustit, že občasné chyby nebo nezdary mohou posunout nejen vás, ale i vašeho potomka. Není přece vaším úkolem a cílem mít neustále domácnost jako ze škatulky, navařeno, napečeno, nakoupeno a vítat manžela každý den s dítětem v náručí a úsměvem na tváři. I vy máte nárok na to být občas unavená a vynechat nepodstatné běžné denní činnosti.

2)      Pro vás i vaše dítě je velmi důležité, abyste se cítila dobře. Věnujte se trochu také sami sobě. Věřte, že upravený vzhled nebo nákup nového oblečení dokáží zvednout sebevědomí i maminkám na mateřské. K tomu bychom mohli ještě přidat nějaký pravidelný pohyb, protože uvolněné endorfiny se pozitivně ihned projeví na vašem vnímání okolního světa. A je úplně jedno, jestli půjdete na dlouhou procházku s kočárkem, nebo si na chvilku odskočíte zaběhat do blízkého parku.

3)      Nezapomínejte, že jste stále stejná. Ano, máte miminko. Ale i před jeho narozením jste měla oblíbené činnosti, kterých byste se neměla vzdávat. A nezapomínejte ani na své kamarádky. Půl hodinky s kamarádkou při dobré kávičce vás jistě nabije na několik dní dopředu.

4)      Součástí vašeho života je samozřejmě partner. Jistě chodí pravidelně do zaměstnání, ale přesto by se v době, kdy je doma, mohl věnovat vašemu společnému dítěti a vy tím získáte chviličku času pro sebe.