10 nejbohatších lidí světa


1)Bill Gates
Bill Gates si své místo udržuje už delší dobu a jeho majetek má hodnotu 75 miliard dolarů. Za jeho největším úspěchem stojí založení firmy Microsoft, která se stala jednou z nejúspěšnějších na světě. Kromě luxusních domů, aut a spousty dalšího, investuje Gates nemalé jmění na charitu a pomoc nejchudším lidem. V loňském roce se také začal podílet na investicích do výzkumu alternativních energií.

2)Amancio Ortega
Ortega je španělským podnikatelem a zakladatelem Inditexu, do něhož spadá také obchodní řetězec Zara. Ten tvoří největší podíl na jeho příjmech. Ortega je nejbohatším maloobchodníkem a je známý svou skromností a jednoduchým životním stylem. Jeho majetek představuje 67 miliard dolarů

3)Warren Buffett
Majetek Buffetta tvoří necelých 61 miliard a nejvíce peněz získal z investic, které investoval do společnosti Berkshire Hathaway. Je mu už 85 let, přesto stále v podnikání a investování pokračuje. Velké jmění také daruje charitě, celkem již daroval přes 25 miliard.

4)Carlos Slim Helú
Carlos Slim Helú je majitelem firmy América Móvil, která se zabývá telekomunikací. Tato firma má až 300 milionů zákazníků v 19 zemích Latinské Ameriky a Karibiku. Dále také investuje do ropy, zdravotní péče, potravinářství a stal se nejvýznamnějším investorem deníku New York Times. Jeho majetek je 50 miliard dolarů.

5)Jeff Bezos
Bezos je vlastníkem 18% podílu v Amazonu a z toho má také největší zisky. Dále se také zajímá o oblast cest do vesmíru a zajímavostí je, že si zahrál ve filmu Star Trek: Do neznáma. Jeho vlastnictví činí více než 45 miliard dolarů.

6)Mark Zuckeberg
Mark Zuckerberg je zakladatelem sociální sítě Facebook, která se rychle stala jednou z nejpoužívanějších na světě. Firma se neustále rozvíjí a Zuckerbergovi tak přináší stále více peněz. Ten se rozhodl velkou část z toho darovat na charitu.

7)Larry Ellison
Larry Ellison založil firmu Oracle, která se zabývá vytvářením databází a softwarů. Ze svého celkového jmění 43 miliard dolarů také dává peníze na filantropii, zejména medicínský výzkum a zachování divoké přírody. Také se přidal k dalším miliardářům a podepsal filantropickou výzvu Giving Pledge.

8)Micheal Bloomberg
Michael Bloomberg je bývalý starosta New Yorku a peníze získává zejména z investic a z vedení finanční a mediální společnosti Bloomberg. Zapojuje se také do politiky, kde podporuje například těžší kontrolu zbraní.

9)Charles Koch
Koch působí jako předseda představenstva ve firmě Koch Industries, která je druhou největší americkou společností v soukromém vlastnictví. Významně se také zapojuje do politiky, jeho majetek představuje necelých 40 miliard dolarů.

10)David Koch
Spolu se svým bratrem se podílí na řízení firmy Koch Industries a zabývá se zejména chemickou divizí. David Koch také velkou část peněz daruje na filantropii, již daroval více než miliardu dolarů a podpořil například přestavbu Metropolitního muzea umění.