Vývoj
Rusko v minulosti bylo součástí Sovětského svazu a panoval zde komunismus pod vedením Vladimira Iljiče Lenina a později pod vedením Josifa Visarionoviče Stalina. Ruská ekonomika vzkvétala a Sovětský svaz se stal supervelmocí, která kontrolovala řadu států východní, jihovýchodní i střední Evropy. O několik let později však došlo k rozpadu Sovětského svazu a z Ruska se stala republika vedená Borisem Jelcinem.
Za jeho vlády přešlo Rusko k tržnímu systému a proběhla rozsáhlá privatizace. K velkému rozvoji ruské ekonomiky pak došlo zejména po nástupu Vladimira Putina, který se zastavil až po anexi Krymu, kdy byly zavedeny sankce proti Rusku a následně tzv. protisankce pro státy Evropské unie.
Ekonomické ukazatele
Díky tomu se v Rusku výrazně snížil hrubý domácí produkt a ruská ekonomika se nachází ve stavu hospodářské recese. Došlo také k velkému zvýšení inflace a negativně se to projevilo i na zaměstnanost, kdy vzrostla nezaměstnanost až o 2%, nyní je v Rusku kolem 4 milionů nezaměstnaných lidí. Ale ani ti co práci mají, na tom nejsou zrovna nejlépe.
Minimální mzda v Rusku činí přibližně 2,5 tisíce Kč a je to nejmenší minimální mzda v Evropě. Výjimkou je pouze Moskva, kde je zavedena speciální minimální mzda, která je o něco vyšší. Průměrná mzda je zde také velmi malá a to přibližně 14 tisíc Kč. Pod hranicí chudoby žije v Rusku až 17% obyvatel, ale podle západních standardů je chudá až více než polovina obyvatelstva.
Armáda a propaganda
Rusko mnohem více, než do svých obyvatel, investuje do armády. Celkové výdaje na armádu v loňském roce činily více než jeden bilion korun a Rusko každý den utratí až 8 milionů dolarů na vojenskou operaci v Sýrii. Problémem je také velká propaganda Putina a jeho vlády. Na propagaci politické strany Jednotné Rusko byla vyčleněna až 1 miliarda Kč a dále jsou pořádány tábory mládeže, kde je podporován Putin a vlastenectví.