Nevíte, čím si oživit byt? Zkuste tapetu!

Pokud stále uvažujete nad tím, jak si vylepšit byt, ale nemáte nápad ani přebytek peněz, zkuste tapetování. Není to složité, navíc tapetovat nemusíte jen stěny, dají se takto dekorovat dveře, kachličky a dokonce i nábytek.

Jakou tapetu zvolit? Výběr je pouze na vás, vybírejte podle interiéru, povrchu a hlavně podle vašich pocitů, je to vaše rozhodnutí, takže když chcete tapetu s koťátky, tak směle do toho!

Nejoblíbenějším typem tapet posledních let je jednoznačněvliesová a to hlavně díky její omyvatelnosti a jednoduché aplikaci, kterou zvládne opravdu každý. Díky kombinaci netkané textilie a syntetických vláken se na stěnu nanáší za sucha, z čehož vyplývá její další výhoda – dá se snadno odstranit a po strhnutí nezanechá na povrchu žádné stop.

Pokud si plánujete vytapetovat koupelnu nebo kachličky v kuchyňském koutu, nejlepším řešením je tapeta vinylová, je totiž voděvzdorná. Jde o papírový podklad s vinylovým nánosem, můžete s ní dokonce vyplnit praskliny nebo zakrýt nerovnosti povrchu.

Stará dobrá klasika, tak by se asi dala označit tapeta papírová. Používá se už hodně dlouho, ale stále nevyšla z módy. I když se dnes už vyrábějí kvalitnější a pevnější verze, patří tento druh tapet mezi ty méně odolné. Hlavním pozitivem je tedy jejich poměrně nízká cena.

Momentálně největší slávu si užívají tapety, které možná ani neznáte, jde o tapety textilní. Jsou nehořlavé, používají se jako zvuková i tepelná izolace a jejich údržba je opravdu snadná – stačí vysát. Navíc se vyrábějí snad ze všech materiálů, na jaké si vzpomenete – hedvábí, bavlna, samet…

Aplikace tapety. Zde také hodně záleží na druhu tapety, některé jdou velice snadno (vliesová), některé hůře (vinylová). Největší chyby lidé dělají při nanášení lepidla, záleží na délce zasychání i kvalitě lepidla. Dalším častým problémem jsou vzduchové bubliny, které se tvoří hlavně kvůli nekonstantní teplotě v místnosti, kde proběhlo nanesení. Tapetu si tedy můžete nanést sami, ale před koupí se raději poraďte s odborníkem.