Alkohol a řízení, to snad ne!


Když jsme na pochybách, jestli náš organismus vypitý alkohol již stihl zpracovat, rozhodně neřídíme! Jen bychom zbytečně zvyšovali riziko nehody. To je ostatně na našich silnicích i tak dost velké. Určitě je potom na místě cestu odložit, sehnat „čerstvého“ řidiče, využít služby taxi nebo také taxi odvoz vozu. Nebo prostě jet některým spojem veřejné dopravy. Můžeme se tak vyhnout hodně nebezpečným situacím!
autonehoda viděná zpětným zrcátkem
Naše tělo se snaží. S odbouráváním alkoholu, který je pro něj látkou cizorodou, začne hned poté, co ho objeví v krvi. Vylučuje ho pomocí moči, potu i dechu. Rychlost, jakou to dokáže dělat, záleží na více faktorech. Velkou roli samozřejmě hraje, jaké množství alkoholických nápojů zkonzumujeme a jakou rychlostí. Dále záleží na naší hmotnosti, výšce, ale také našem pohlaví!

Dámy pozor! V tomto směru jste ve velké nevýhodě. Tělo ženy odstraňuje alkohol mnohem pomaleji. Kromě jiného je to určitě také díky menší hmotnosti. Fakt je, že průměrná žena váží zkrátka méně, než váží průměrný muž. Odborníci například zjistili, že organismus šedesátikilové ženy se zbaví alkoholu z jednoho desetistupňového piva za čtyři hodiny. V případě, že vypije pivo dvanáctistupňové, trvá to ještě o půl hodiny déle. Ovšem tělo osmdesáti pěti kilového muže zvládne odbourat alkohol z „desítky“ za dvě a čtvrt hodiny a z „dvanáctky“ za necelé tři hodiny. To je docela velký rozdíl!

Ideální samozřejmě je, když lidé, kteří často řídí, nepijí alkohol vůbec. Nebo když jsou všechny cesty autem s dostatečným předstihem plánované. Ovšem „nic není na sto procent“. Jak víme, v životě mohou nastat opravdu nečekané situace. Takové, které nás prostě zastihnou zcela nepřipravené a musíme se rychle rozhodnout. Pokud jde o alkohol, myslíme vždy na to, že žádná cesta není důležitější než zdraví nebo dokonce život! Jízdy se proto snažíme plánovat, mít vždy náhradní řešení, „plán B“.testr na alkohol, klíče od auta a skleničky s alkoholem

Pomocníkem v situacích, kdy si nejsme jisti, zda nám přeci jen ještě nějaký ten alkohol v žilách neproudí, jsou alkoholtestry. Ty můžeme dnes běžně zakoupit. V dnešní době není také problém stáhnout si do mobilu aplikaci alkoholové kalkulačky. Takoví pomocníci se mohou hodit!