VPE podala návrh na konkurz

Vítkovice Power Enginering(VPE) přehodnotilo možnost reorganizace firmy na konkurzní řízení. Což mateřskou firmu Vítkovice a.s. zaskočilo a od návrhu na konkurz se distancuje. Dle informací z Vítkovice a.s. podaný návrh ohrožuje vstup nových investorů a zvyšuje riziko poklesů výnosů těm stávajícím. 
 ostravská továrna
VPE je v úpadku od loňského roku. Na reorganizaci firmy investoři kývli a termín předložení reorganizačního plánu je stanoven na 14. srpna. Na místo toho představenstvo firmy podalo soudu návrh na konkurz.
Dle vyjádření Petra Krupy a Mariána Knápka (členové představenstva) údajně není možné vyřešit úpadek pouhou reorganizací, bez podpory investora, kterým mněla být právě Vítkovice a.s.
výrobna karbonu
Vítkovice a.s. ovšem dementovali prohlášení, že by se měli nebo chtěli stát investorem pro VPE. Tímto postupem se představenstvo VPE ohrožuje v otázkách budoucího vstupu investora do projektu turecké elektrárny Adularya, Konkurs také ohrožuje vnější finanční podporu od Vítkovice a.s. na zakázku pro Ruskou federaci nebo nové předložení indikativní nabídky VPE den před podaným konkurzním návrhem.
továrna u vody
Společnost VPE podniká v oblasti výstavby a dodávání elektráren. Je jednou z nejdůležitějších firem skupiny. Nyní zaměstnává 800 pracovníků. Do finančních problému byla zatažena hlavně kvůli výstavbě hnědouhelné elektrárny Yunus Emre od Turecké společnosti Adularya. Věřitelé se domáhají pohledávek v hodnotě 71 miliard korun. Většinu návrhů ovšem insolvenční správce David Vandrovec zamítl. VPE dle doložených informací vykazují měsíční ztrátu v desítkách miliónu. 
Vítkovice a.s.se na jednání představenstva dohodlo o další podpoře VPE aby bylo zaručeno dokončení klíčových zakázek, čímž by mohlo pomoci snížit nebo úplně vyloučit škody v záručních lhůtách. 

Ve Vítkovické Machinery Group podnikatele Jana Světlíka je přes 20 firem, které zaměstnávají takřka 4 000 lidí. Do úpadku a finančních problémů se dostali i Vítkovice Gearworks, Vítkovice Revmont a Vítkovice Envi.