Ibišků je po celém světě známo více než 200 druhů. Pocházejí z tropických a subtropických částí Asie, Afriky a Ameriky. Jméno dostaly po posvátných egyptských ptácích ibisech, kteří vždy přilétli před záplavami Nilu, se kterými vždy přišlo i velké bahno, na kterém byli Egypťané závislí, neboť přinášelo úrodnost jejich polí.
Dnes se ibišky pěstují i u nás, a to především pro jejich krásný květ, který ale bohužel většinou vydrží jen jeden jediný den, posléze opadá. Přesto jejich zvonkovitý kalich dovede nadělat mnoho parády.
Vypěstováno již bylo několik barevných odrůd, nad nimiž přechází zrak, jak jsou překrásné.
V našich zahradách nejčastěji pěstujeme ibišek syrský, který je mrazuvzdorný, nevadí mu tedy chladné počasí. Pěstuje se jako keř nebo vysokokmenný stromek, který je potřeba zastřihávat. Na zahrádce nám kvetou nepřetržitě od července do října. Na zimu je pak raději přikryjeme chvojím. Důležitý je pak jarní řez, který nám zaručí bohaté kvetení v nadcházející sezoně.
Ibišek můžeme mít také doma jako pokojovou rostlinu. V bytech nejčastěji pěstujeme ibišek čínský, který pochází z jihovýchodní Asie, kde dorůstá až pěti metrů. Doma nám vyroste jen tolik, kolik mu sami dovolíme.
Ke svému růstu potřebuje teplo a světlo, jinak by se mohlo stát, že nám nevykvete.
Ibišky nejsou pouze okrasné rostliny, z jejich stonků, především z ibišku indického, je možní získat kvalitní vlákna podobná jutě. Některé druhy, zejména ibišek karibský, poskytují také velmi žádané kvalitní dřevo.
Ibiškovec jedlý je nejen okrasná rostlina, pěstuje se také pro jeho jedlé plody. Také dužnaté červené kalichy ibišku súdánského, který pochází z Afriky, se používají jako pochutina pro svou kyselou chuť. Z těchto kalichů se připravují teplé nebo studené sirupy, čaje a další potraviny i léčivo.
Tento ibišek má mnoho využití jako léčivka:
Ø Obsahuje vitamín C, minerálů, solí.
Ø Má antioxidační, dezinfekční, protizánětlivé účinky.
Ø Snižuje pocení, zamezuje ukládání tuků v tepnách, redukuje váhu, stimuluje paměť.