Často až příliš spěcháme na to, abychom si všimli života

Není to jenom dobou. Je to především člověkem samotným a jeho pohodlností. Vezměte si, kolik hodin strávíte na počítači nebo telefonu. A teď nemluvíme o tom, že na něm pracujete – mluvíme o volnočasových aktivitách. Kolik procent svého života stráví průměrný člověk na telefonu či na počítači? Nejnovější průzkumy mezi studenty v letech 18-26 a poté mezi dospělými od 27-33 a 34-40 ukazují, že strávíme na svých zařízeních skoro ¼ našeho dne. A to je v průměru!

stopky

Když si to představíte v hodinách, tak svému virtuálnímu světu dáte každý den 6 hodin svého času. Šest cenných hodin, které už nikdy neprožijete „zpátky“. Je to fair trade, protože zařízení a elektronika vás zabaví. A vy se nebudete nudit. Nikdo ale už nepočítá s tím, že ona zábava se stává spíše závislostí. My se již nedíváme na telefony proto, abychom zahnali nudu ve vlaku, ale protože se potřebujeme dívat do telefonu. Přeci jen se tam děje tolik zajímavého!

čas

Je dobře mít všechno hned?

Komunikací na sociálních sítích nahrazujeme naše reálné rozhovory. Je to možná i lepší než reálný rozhovor, protože ač se text napíše v jakémkoliv psychickém stavu, vy uvidíte jenom holý text a domyslíte si, jaké pocity asi člověk při psaní prožíval. Je to neosobní, skoro anonymní. Napsat můžete kdykoliv a komukoliv. On vám také odpoví zpátky někdy okamžitě. Je to naprosto ideální forma komunikace. Proto si často lidé raději píší o věcech, o kterých se stydí mluvit v reálném životě. Protože v reálném životě nejsou zvyklí na to, že se buď člověk dívá někam úplně jinam, nebo přímo na ně. Protože nám ale naši přátelé většinou odpoví ihned, klidně i v 11 večer, dostáváme pocit, že takhle to má přeci být.

přesýpací hodiny

Pokud něco napíšeme, měli bychom ihned dostat odpověď. Přesně takové to ale není, protože například advokát nebude moc skákat radostí, když mu někdo volá v deset večer, že by chtěl ještě něco probrat. Bohužel, to je jeden z mnoha negativních efektů technologií. rozebere tyto neblahé účinky technologií na nás ještě podrobněji. A co si myslíte vy? Opravdu už nedokážeme počkat ani minutku?