Vzpomínky na Bulharské moře

Na jihu od Primorska, za přístavem, ústí Ďábelská řeka, a severně, za poloostrovem Maslen nos směrem na Burgas ústí zase řeka Ropotamo. Zde najdeme přírodní vodní rezervaci, která zde slouží již mnoho let. Hnízdí zde vzácní vodní ptáci, například kormoráni a rostou zde barevné lekníny.

V okolí Primorska je pobřeží poseto zbytkem velkých starobylých měst. Trosky městských hradeb města Ranuli ohraničují plochu asi 30 hektarů.  Jedná se snad o jedno z největších pevnostních měst v Bulharsku.  

V roce 2003 zde byly prováděny rozsáhlé archeologické vykopávky města Ranuli, které byly úspěšné. V oblasti 2-3 km od hradeb archeologové odhalili časem téměř nedotknuté pozůstatky svatyně – observatoře. Byla vybudována z mohutných, z části opracovaných kamenů, rozestavených do nepravidelného kruhu. Kamenná svatyně pochází nejspíše pravděpodobně ze 14. století př. n. l.

Primorsko je ráj pro českého turistu

Primorsko je oblíbenou přímořskou destinací nejen pro nejdelší písečné pláže na pobřeží Černého moře, které se mohou táhnout až více než deset kilometrů, ale také pro pohostinnost místních obyvatel. V neposlední řadě je tady i možnost domluvit se v češtině.

Původně bylo Primorsko pouze malá rybářská vesnička. Nyní je to turistické letovisko většiny českých turistů. A není se čemu divit. V Primorsku se nacházejí jedny z nejdelších a nejkrásnějších písčitých pláží bulharské riviéry. Bělounký, jemný písek, čistá voda a pozvolný vstup do moře. To jsou jedny z největších výhod dovolené v Primorsku.

Na hraniční výběžek Primorska – mys Maslen Nos se můžete vypravit loďkou na piknik, jako zájezd pro turisty. Po hodinové plavbě se ocitnete na mušličkové pláži na okraji chráněné krajinné oblasti. V ceně pikniku je zahrnut oběd a nápoj dle Vašeho výběru. Je možnost koupání, opalování a šnorchlováni. Stačí si od kapitána zapůjčit šnorchl a masku a začít se potápět k vraku, který leží poblíž na dně.