Základní typy přenosných sluchátek

Přenosná sluchátka se dají rozdělit na různé skupiny hned podle několika parametrů. Jako jedno z hlavních rozdělení se dá považovat připojení k médiu, ze kterého si hudbu, filmy apod. pouštíme.

Sluchátka s kabelem se dají na trhu najít v opravdu nepřeberném množství barev, délek a materiálů, ze kterého jsou vyrobena, např. rovný či kroucený, pogumovaný, textilní kabel apod. Kabel také může být odpojitelný a můžete si přikoupit různé redukce či kabel prodlužovací.

Oproti tomu bezdrátová sluchátka Vám poskytnou poměrně větší pohodlí v tom směru, že nemusíte sluchátka pracně rozmotávat, nikde se Vám nezachytí apod. Mají ovšem podstatnou nevýhodu a to fakt, že samotná sluchátka obsahující přijímač signálu a „základnu“, která je připojena do média, musíte napájet. Často se k tomuto používá Micro USB kabel a výdrž plně nabyté baterie ve sluchátkách může být od 6 hodin až k 30 hodinám nepřetržitého používání.

Základní typy přenosných sluchátek:
–          Klasická přenosná sluchátka – Mohou být otevřená či uzavřená. Otevřené sluchátko je kryto obvykle plastovou či kovovou mřížkou a nabízí „přirozenější“ poslech, ovšem má horší izolační schopnosti. Oproti tomu uzavřené je vyrobeno z jednoho kusu zvukově neprůchodného materiálu a zvuk se tedy nešíří mimo sluchátka.
–          Pecky – Nejčastější sluchátka, která nalezneme v každém obchodu s elektronikou. Umístění sluchátek je před sluchovodem a kvalita poslechu se dosti odvíjí od toho, jak Vám sluchátka budou „sedět“ v uchu.
–          Špunty – Podobný typ sluchátek jakou jsou pecky, umístění je na sluchovodu, obsahují buď plastové nebo gumové nástavce sloužící k jeho utěsnění. Výhoda je vysoká izolace od okolních zvuků.
–          Skládací sluchátka – Jsou velice praktická na cesty a přesto nabízí kvalitní poslech hudby.
–          Sportovní sluchátka – Přizpůsobená sluchátka ke sportovním účelům, obvykle obsahují tvarovatelný kabel a jsou více odolná proti vodě, potu apod.

Sluchátka se dále můžou dělit např. podle materiálu použitého na náušníky – molitan, kůže, plast, textil apod., a nebo konektorů. Než si tedy svá nová sluchátka vyberete, určitě promyslete, jak často je budete používat, jaké materiály jsou Vám příjemné a také jak vysoké nároky na kvalitu zvuku máte.