Jak lze bezdrátově ohrozit Váš počítač

            Říká se, a mezi uživateli výpočetní techniky se velmi rychle šíří názor, že pokud chceme mít jistotu, že náš počítač nenapadnou žádné viry a hackeři, musíme se pohybovat v režimu OF-LINE. Pokud je Váš počítač připojen k síti přes Bluetooth, Wi-Fi nebo klasický internet, může být ohrožen krádežemi dat, viry, hackery nebo stažením některých komponent.
 zavirovaný pc
            Musíme si však uvědomit, že i dobře zabezpečený počítač bez připojení k internetu, tedy v režimu OF-LINE, může být cílem útoku a napadení. Zajímavé řešení tohoto problému našli tři vědci z izraelské university. Zjistili, že lze software pod označením USBee zabudovat do běžných USB zařízení a poté z infikovaných zařízení bezdrátově přenášet data.
 hacker
Nebezpečný software USBee:
–        Vlastní funkce je založena na přenosu elektromagnetických signálů.
–        Aby bylo možné tyto signály zaznamenat a analyzovat, potřebuje druhý počítač pouze výkonnou anténu a ty správné funkční nástroje.
–        Tento způsob útoku umožňuje přenést až 80 bajtů za sekundu, v závislosti na typu USB zařízení, který software využívá.
–        Například běžný USB flash disk umožnuje tento přenos na vzdálenost necelé tři metry. Pokud je zařízení připojeno prostřednictvím kabelu, který lze použít jako anténu, pak se zvyšuje dosah přenosu až na osm metrů.
–        I přes tuto, víše popsanou možnost, není pravděpodobné, že by se USBee nějak nekontrolovatelně šířil. Prvním krokem je totiž nutnost infikovat počítač, který není připojen k síti a v praxi to vyžaduje obrovské úsilí a dlouhodobé plánování.
–        USBee například dokáže použít kabel z USB klávesnice nebo myši pro přenos přístupových údajů do připravené přijímací antény druhého počítače.
 
Z výše uvedených poznatků tedy vyplývá, že pomocí USBee mohou být teoreticky ohroženy i systémy, které jsou považovány za zcela bezpečné.